Pierwszy tydzień października zaczął się dla grupy drugoklasistek i drugoklasistów z człuchowskiego liceum nietypowo. Wybrali się do biblioteki miejskiej na zajęcia poświęcone robieniu podcastów. Podcast to jedna z form twórczości internetowej, bliski kuzyn radia — w obu tych formułach najważniejszy

jest kontakt głosowy z odbiorcami. Różni się od niego tym, że na audycje podcastowe nie trzeba czekać na konkretny dzień i godzinę, są dostępne w każdej chwili, czekają na słuchaczy i słuchaczki na platformach typu Spotify czy Google Podcast.

Podcasty spotykamy także na YouTubie. Okazuje się, że skupienie się na dźwięku nie wyklucza podcastów wykorzystujących także obraz. W trakcie zajęć okazało się, że być może niewiele osób uczestniczących słucha podcastów (chociaż niektóre z nich znają tę formę bardzo dobrze), ale wiele z nich słucha nagrań na YouTubie podczas robienia innych rzeczy, jak odrabianie lekcji czy granie. Czyli korzystają z nich dokładnie tak, jak się korzysta z podcastów.

Spotkanie w bibliotece miało formę warsztatową. Uczniowie i uczennice spędzili ten czas aktywnie, nie tylko słuchając prelekcji prowadzącej, ale także pracując w grupach, w których projektowali własne podcasty. Znalazły się wśród nich propozycje audycji kulinarnych, z recenzjami filmów, historyczne, sportowe i tzw. lajfstajlowe. Wyobraźnia młodzieży nie znała granic.

Warsztaty upłynęły w bardzo miłej atmosferze. Humorów nie zepsuła zacinająca się toaleta. Nie zabrakło też drobnego poczęstunku i herbatki.

warsztaty z tworzenia podcastówwarsztaty z tworzenia podcastówwarsztaty z tworzenia podcastówwarsztaty z tworzenia podcastów