konkurs2010

Piotr Szczerbiak, licealista Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Człuchowa może się pochwalić tytułem tegorocznego mistrza ortografii. W konkursie rywalizowali ze sobą uczniowie gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych z Człuchowa, Rzeczenicy, Przechlewa i Czarnego.
21 autorów najlepszych prac w szkołach zakwalifikowało się do finałowego dyktanda, który odbyło się w sali człuchowskiego wydziału warszawskiej WSP TWP. Prace, w sumie było ich 18 (3 uczestników z Czarnego nie mogło wziąć udziału w finale) oceniała komisja konkursowa w składzie: Krystyna Łuczycka, Ilona Lichucka (ZSP w Człuchowie), Maria Romanowska (Gimnazjum nr 1 w Człuchowie), Anita Dowksza (Zespół Szkół Agrobiznesu w Człuchowie). Po długich i dość burzliwych obradach komisja ogłosiła werdykt. Tytuł Powiatowego Mistrza Ortografii zdobył Piotr Szczerbiak, uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie. Drugie miejsce przyznano Katarzynie Dąbrowskiej, uczennicy Społecznego Gimnazjum w Człuchowie, a trzecie otrzymała Kinga Sobańska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie. Jury przyznało również 3 wyróżnienia. Otrzymały je: Agnieszka Dziamara z Publicznego Gimnazjum w Przechlewie, Emilia Sieniawska z Społecznego Gimnazjum w Człuchowie i Paulina Malmon z ZSP w Człuchowie.


- Najpierw wytypowaliśmy 6 najlepszych prac, potem odbyły się burzliwe obrady jakie przyznać miejsca. Ocena dyktand okazała się dość skomplikowana, ponieważ kilka prac miało tę samą liczbę błędów ortograficznych - mówi Ilona Lichucka. - O przyznaniu miejsca decydowała więc waga popełnionych błędów ortograficznych i interpunkcja. Liczenie przecinków zabrało nam trochę czasu...
Przecinki decydowały jednak w walce o wyróżnienia. Zwycięzca konkursu zdecydowanie wygrał walkę na błędy ortograficzne, choć żadne z dyktand nie było bezbłędne. Najlepsza praca zawierała ich 6, najgorsza - 17.
Organizatorzy postawili na ortografię rozumową - aby bezbłędnie napisać tekst powinna wystarczyć znajomość reguł gramatycznych.
- Sądziliśmy, że tekst jest średnio trudny. Miał mnóstwo pułapek językowych, ale takich, jakie mogą się pojawić w codziennym życiu - mówi Krystyna Łuczycka. - W ortografii rozumowej ważna jest znajomość zasad ortografii, a nie słownikowa. W przeciwieństwie do dyktand ogólnopolskich nie mnożyliśmy w nim trudnych i mało spotykanych słów. Mimo to tekst okazał się bardzo trudny. Największy problem sprawiały połączenia wyrazów - kiedy należy je pisać łącznie, a kiedy rozłącznie.
Laureaci konkursu zebrali brawa od swoich kolegów i nauczycieli oraz nagrody z rąk burmistrza Człuchowa i dyrektor ZSP Ewy Hryszkiewicz. To już trzecia edycja
Powiatowy Konkurs Ortograficzny w tym roku odbył się już po raz trzeci. Zorganizował go Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Człuchowie we współpracy z człuchowskim wydziałem warszawskiej WSP TWP. Nagrody ufundowali człuchowski starosta, burmistrz oraz gminy powiatu. Patronat nad konkursem sprawował Dziennik Bałtycki.

Wykaz osiągnięć naszych uczniów. Wykazy sporządzone w podziale na lata szkolne.

Osiągnięcia

Zestawienie realizowanych lub współrealizowanych przez szkołę projektów.

Projekty

Podpisane przez szkołę wielopłaszczyznowe porozumienia o współpracy.

Współpraca

Uroczystości, akcje, imprezy, konkursy - organizacja życia szkolnego.

Organizujemy

W GALERIACH

Pomiar smogu